go to home page       Paradigms       go to home page

Verb Paradigm Index

Go to Noun Paradigms | Go to Adjective Paradigms | Go to Pronoun Paradigms

1. ω-Verbs: Present System Active 34. ἵημι: Aorist System Active
2. ω-Verbs: Present System Middle-Passive 35. ἵημι: Aorist System Middle
3. Future System (without contraction) 36. δίδωμι: Present System Active
4. Future System (Active and Middle) with contraction in -έω 37. δίδωμι: Present System Middle-Passive
5. Future System (Active) with contraction in -άω 38. δίδωμι: Aorist System Active
6. Strong (2nd) Aorist System Active 39. δίδωμι: Aorist System Middle
7. Strong (2nd) Aorist System Middle 40. ἵστημι: Present System Active
8. Weak (1st) Aorist System Active 41. ἵστημι: Present System Middle-Passive
9. Weak (1st) Aorist System Middle 42. ἵστημι: Aorist System Active
10. Aorist Passive System 43. δύναμαι (ἐπίσταμαι): Present System Middle-Passive
11. Perfect Active System 44. δείκνυμι: Present System Active
12. Perfect System Middle-Passive: indicative, infinitive, participle 45. δείκνυμι: Present System Middle-Passive
13. Perfect System Middle-Passive: periphrastic subjunctive, optative, imperative 46. εἰμί (be): Present System and Future
14. Perfect System Middle-Passive: simple subjunctive, optative, imperative 47. εἶμι (go): Present System
15. Pluperfect Active and Middle-Passive Indicative 48. φημί: Present System
16. Future Perfect Indicative, Infinitive, Participle 49. βαίνω: Aorist System Active
17. Athematic Perfects 50. γιγνώσκω: Aorist System Active
18. Present System Active of Contract Verbs in -έω 51. ἁλίσκομαι: Aorist System
19. Present System Active of Contract Verbs in -έω (monosyllabic stem) 52. δύω: Aorist System Active
20. Present System Middle-Passive of Contract Verbs in -έω 53. οἶδα: Perfect System
21. Present System Middle-Passive of Contract Verbs in -έω (monosyllabic stem) 54. Participles in -ων, -ουσα, -ον
22. Present System Active of Contract Verbs in -άω 55. Participles in -ῶν, -οῦσα, -οῦν (ε- or ο-contract)
23. Present System Active of Contract Verbs in -άω (with η contraction) 56. Participles in -ῶν, -ῶσα, -ῶν (α-contract)
24. Present System Middle-Passive of Contract Verbs in -άω 57. Participles in -ών, -οῦσα, όν
25. Present System Middle-Passive of Contract Verbs in -άω (with η contraction) 58. Participles in -ᾱς, -ᾱσα, -αν (weak aorist active)
26. Present System Active of Contract Verbs in -όω 59. Participles in -άς, -ᾶσα, -άν (μι-verb present or aorist active)
27. Present System Middle-Passive of Contract Verbs in -όω 60. Participles in -είς, -εῖσα, -έν
28. τίθημι: Present System Active 61. Participles in -ούς, -οῦσα, -όν
29. τίθημι: Present System Middle-Passive 62. Participles in -ύς, -ῦσα, -ύν
30. τίθημι: Aorist System Active 63. Participles in -ώς, -υῖα, -ός
31. τίθημι: Aorist System Middle 64. Participles in -ώς, -ῶσα, -ός
32. ἵημι: Present System Active 65. Participles in -μενος, -μένη, -μενον
33. ἵημι: Present System Middle-Passive 66. Participles in -μένος, -μένη, -μένον

Go to Noun Paradigms | Go to Adjective Paradigms | Go to Pronoun Paradigms


ω-Verbs: Present System Active

    indicative subjunctiveoptativeimperativeimperfect indic.
s. 1 βουλεύω βουλεύωβουλεύοιμιἐβούλευον
  2 βουλεύεις βουλεύῃςβουλεύοιςβούλευεἐβούλευες
  3 βουλεύει βουλεύῃβουλεύοιβουλευέτωἐβούλευε(ν)
 
d. 2 βουλεύετον βουλεύητονβουλεύοιτονβουλεύετονἐβουλεύετον
  3 βουλεύετον βουλεύητονβουλευοίτηνβουλευέτωνἐβουλευέτην
 
pl. 1 βουλεύομεν βουλεύωμενβουλεύοιμενἐβουλεύομεν
  2 βουλεύετε βουλεύητεβουλεύοιτεβουλεύετεἐβουλεύετε
  3 βουλεύουσῐ(ν) βουλεύωσῐ(ν)βουλεύοιενβουλευόντωνἐβούλευον
 
  infinitive βουλεύειν
  participle βουλεύων, βουλεύουσᾰ, βουλεῦον   (see declension)

Paradigm index


ω-Verbs: Present System Middle-Passive

    indicative subjunctiveoptativeimperativeimperfect indic.
s. 1 βουλεύομαι βουλεύωμαιβουλευοίμηνἐβουλευόμην
  2 βουλεύῃ (or -ει) βουλεύῃβουλεύοιοβουλεύουἐβουλεύου
  3 βουλεύεται βουλεύηταιβουλεύοιτοβουλευέσθωἐβουλεύετο
 
d. 2 βουλεύεσθον βουλεύησθονβουλεύοισθονβουλεύεσθονἐβουλεύεσθον
  3 βουλεύεσθον βουλεύησθονβουλευοίσθηνβουλευέσθωνἐβουλευέσθην
 
pl. 1 βουλευόμεθα βουλευώμεθαβουλευοίμεθαἐβουλευόμεθα
  2 βουλεύεσθε βουλεύησθεβουλεύοισθεβουλεύεσθεἐβουλεύεσθε
  3 βουλεύονται βουλεύωνταιβουλεύοιντοβουλευέσθωνἐβουλεύοντο
 
  infinitive βουλεύεσθαι
  participle βουλευόμενος, -η, -ον   (see declension)

Paradigm index


Future System (without contraction)

    active indic. active opt.middle indic.middle opt.
s. 1 βουλεύσω βουλεύσοιμιβουλεύσομαιβουλευσοίμην
  2 βουλεύσεις βουλεύσοιςβουλεύσῃ (-ει)βουλεύσοιο
  3 βουλεύσει βουλεύσοιβουλεύσεταιβουλεύσοιτο
 
d. 2 βουλεύσετον βουλεύσοιτονβουλεύσετονβουλεύσοισθον
  3 βουλεύσετον βουλευσοίτηνβουλεύσετονβουλευσοίσθην
 
pl. 1 βουλεύσομεν βουλεύσοιμενβουλευσόμεθαβουλευσοίμεθα
  2 βουλεύσετε βουλεύσοιτεβουλεύσεσθεβουλεύσοισθε
  3 βουλεύσουσῐ(ν) βουλεύσοιενβουλεύσονταιβουλεύσοιντο
 
  act. inf. βουλεύσειν
  middle inf. βουλεύσεσθαι
  act. part. βουλεύσων, βουλεύσουσᾰ, βουλεῦσον   (see declension)
  middle part. βουλευσόμενος, -η, -ον   (see declension)
 
    passive indic. passive opt.
s. 1 βουλευθήσομαι βουλευθησοίμην
  2 βουλευθήσῃ (-ει) βουλευθήσοιο
  3 βουλευθήσεται βουλευθήσοιτο
 
d. 2 βουλευθήσεσθον βουλευθήσοισθον
  3 βουλευθήσεσθον βουλευθησοίσθην
 
pl. 1 βουλευθησόμεθα βουλευθησοίμεθα
  2 βουλευθήσεσθε βουλευθήσοισθε
  3 βουλευθήσονται βουλευθήσοιντο
 
  pass. inf. βουλευθήσεσθαι
  pass. part. βουλευθησόμενος, -η, -ον   (see declension)
 

Paradigm index


Future System (Active and Middle) with contraction in -έω

    active indic. active opt.middle indic.middle opt.
s. 1 βαλῶ βαλοίην or βαλοῖμιἀποθανοῦμαιἀποθανοίμην
  2 βαλεῖς βαλοίης or βαλοῖςἀποθανῇἀποθανοῖο
  3 βαλεῖ βαλοίη or βαλοῖἀποθανεῖταιἀποθανοῖτο
 
d. 2 βαλεῖτον βαλοῖτον or βαλοίητονἀποθανεῖσθονἀποθανοῖσθον
  3 βαλεῖτον βαλοίτην or βαλοιήτηνἀποθανεῖσθονἀποθανοίσθην
 
pl. 1 βαλοῦμεν βαλοῖμεν or βαλοίημενἀποθανούμεθαἀποθανοίμεθα
  2 βαλεῖτε βαλοῖτε or βαλοίητεἀποθανεῖσθεἀποθανοῖσθε
  3 βαλοῦσῐ(ν) βαλοῖεν or βαλοίησανἀποθανοῦνταιἀποθανοῖντο
 
  act. inf. βαλεῖν
  middle inf. ἀποθανεῖσθαι
  act. part. βαλῶν, βαλοῦσᾰ, βαλοῦν   (see declension)
  middle part. ἀποθανούμενος, -η, -ον   (see declension)

Paradigm index


Future System (Active) with contraction in -άω

    active indic. active opt.
s. 1 ἐλῶ ἐλῴην or ἐλῷμι
  2 ἐλᾷς ἐλῴης or ἐλῷς
  3 ἐλᾷ ἐλῴη or ἐλῷ
 
d. 2 ἐλᾶτον ἐλῷτον or ἐλῴητον
  3 ἐλᾶτον ἐλῴτην or ἐλῳήτην
 
pl. 1 ἐλῶμεν ἐλῷμεν or ἐλῴημεν
  2 ἐλᾶτε ἐλῷτε or ἐλῴητε
  3 ἐλῶσῐ(ν) ἐλῷεν or ἐλῴησαν
 
  act. inf. ἐλᾶν
  act. part. ελῶν, ἐλῶσᾰ, ἐλῶν   (see declension)

Paradigm index


Strong (2nd) Aorist System Active

    indicative subjunctiveoptativeimperative
s. 1 ἤγαγον ἀγάγωἀγάγοιμι
  2 ἤγαγες ἀγάγῃςἀγάγοιςἄγαγε
  3 ἤγαγε(ν) ἀγάγῃἀγάγοιἀγαγέτω
 
d. 2 ἠγάγετον ἀγάγητονἀγάγοιτονἀγάγετον
  3 ἠγαγέτην ἀγάγητονἀγαγοίτηνἀγαγέτων
 
pl. 1 ἠγάγομεν ἀγάγωμενἀγάγοιμεν
  2 ἠγάγετε ἀγάγητεἀγάγοιτεἀγάγετε
  3 ἤγαγον ἀγάγωσῐ(ν)ἀγάγοιενἀγαγόντων
 
  inf. ἀγαγεῖν
  part. ἀγαγών, ἀγαγοῦσᾰ, ἀγαγόν   (see declension)

Paradigm index


Strong (2nd) Aorist System Middle

    indicative subjunctiveoptativeimperative
s. 1 ἠγαγόμην ἀγάγωμαιἀγαγοίμην
  2 ἠγάγου ἀγάγῃἀγάγοιοἀγαγοῦ
  3 ἠγάγετο ἀγάγηταιἀγάγοιτοἀγαγέσθω
 
d. 2 ἠγάγεσθον ἀγάγησθονἀγάγοισθονἀγάγεσθον
  3 ἠγαγέσθην ἀγάγησθονἀγαγοίσθηνἀγαγέσθων
 
pl. 1 ἠγαγόμεθα ἀγαγώμεθαἀγαγοίμεθα
  2 ἠγάγεσθε ἀγάγησθεἀγάγοισθεἀγάγεσθε
  3 ἠγάγοντο ἀγάγωνταιἀγάγοιντοἀγαγέσθων
 
  inf. ἀγαγέσθαι
  part. ἀγαγόμενος, -η, -ον   (see declension)

Paradigm index


Weak (1st) Aorist System Active

    indicative subjunctiveoptativeimperative
s. 1 ἐβούλευσα βουλεύσωβουλεύσαιμι
  2 ἐβούλευσας βουλεύσῃςβουλεύσειας or βουλεύσαιςβούλευσον
  3 ἐβούλευσε(ν) βουλεύσῃβουλεύσειε(ν) or βουλεύσαιβουλευσάτω
 
d. 2 ἐβουλεύσατον βουλεύσητονβουλεύσαιτονβουλεύσατον
  3 ἐβουλευσάτην βουλεύσητονβουλευσαίτηνβουλευσάτων
 
pl. 1 ἐβουλεύσαμεν βουλεύσωμενβουλεύσαιμεν
  2 ἐβουλεύσατε βουλεύσητεβουλεύσαιτεβουλεύσατε
  3 ἐβούλευσαν βουλεύσωσῐ(ν)βουλεύσειαν or βουλεύσαιενβουλευσάντων
 
  inf. βουλεῦσαι
  part. βουλεύσας, βουλεύσασᾰ, βουλεῦσαν   (see declension)

Paradigm index


Weak (1st) Aorist System Middle

    indicative subjunctiveoptativeimperative
s. 1 ἐβουλευσάμην βουλεύσωμαιβουλευσαίμην
  2 ἐβουλεύσω βουλεύσῃβουλεύσαιοβούλευσαι
  3 ἐβουλεύσατο βουλεύσηταιβουλεύσαιτοβουλευσάσθω
 
d. 2 ἐβουλεύσασθον βουλεύσησθονβουλεύσαισθονβουλεύσασθον
  3 ἐβουλευσάσθην βουλεύσησθονβουλευσαίσθηνβουλευσάσθων
 
pl. 1 ἐβουλευσάμεθα βουλευσώμεθαβουλευσαίμεθα
  2 ἐβουλεύσασθε βουλεύσησθεβουλεύσαισθεβουλεύσασθε
  3 ἐβουλεύσαντο βουλεύσωνταιβουλεύσαιντοβουλευσάσθων
 
  inf. βουλεύσασθαι
  part. βουλευσάμενος, -η, -ον   (see declension)

Paradigm index


Aorist Passive System

    indicative subjunctiveoptativeimperative
s. 1 ἐβουλεύθην βουλευθῶβουλευθείην
  2 ἐβουλεύθης βουλευθῇςβουλευθείηςβουλεύθητι
  3 ἐβουλεύθη βουλευθῇβουλευθείηβουλευθήτω
 
d. 2 ἐβουλεύθητον βουλευθῆτονβουλευθείητον or -θεῖτονβουλεύθητον
  3 ἐβουλευθήτην βουλευθῆτονβουλευθειήτην or -θείτηνβουλευθήτων
 
pl. 1 ἐβουλεύθημεν βουλευθῶμενβουλευθείημεν or -θεῖμεν
  2 ἐβουλεύθητε βουλευθῆτεβουλευθείητε or -θεῖτεβουλεύθητε
  3 ἐβουλεύθησαν βουλευθῶσῐ(ν)βουλευθείησαν or -θεῖενβουλευθέντων
 
  inf. βουλευθῆναι
  part. βουλευθείς, βουλευθεῖσᾰ, βουλευθέν   (see declension)

Paradigm index


Perfect Active System

    1st perf. ind. 2nd perf. ind.subj. (simple)subj. (periphrastic)
s. 1 λέλυκα λέλοιπαλελοίπωλελοιπὼς ὦ or λελοιπυῖα ὦ
  2 λέλυκας λέλοιπαςλελοίπῃςλελοιπὼς (-υῖα) ᾖς
  3 λέλυκε(ν) λέλοιπε(ν)λελοίπῃλελοιπὼς (-υῖα, -ὸς) ᾖ
 
d. 2 λελύκατον λελοίπατονλελοίπητονλελοιπότε (-υίᾱ) ἦτον
  3 λελύκατον λελοίπατονλελοίπητονλελοιπότε (-υίᾱ) ἦτον
 
pl. 1 λελύκαμεν λελοίπαμενλελοίπωμενλελοιπότες (-υῖαι) ὦμεν
  2 λελύκατε λελοίπατελελοίπητελελοιπότες (-υῖαι) ἦτε
  3 λελύκᾱσι(ν) λελοίπᾱσῐ(ν)λελοίπωσῐ(ν)λελοιπότες (-υῖαι) ὦσῐ(ν)
  or λελοιπότα ᾖ
 
    opt. (simple) opt. (periphrastic)imperative
s. 1 λελοίποιμι λελοιπὼς (-υῖα) εἴην
  2 λελοίποις λελοιπὼς (-υῖα) εἴηςλελοιπὼς (-υῖα) ἴσθι
  3 λελοίποι λελοιπὼς (-υῖα, -ὸς) εἴηλελοιπὼς (-υῖα, -ὸς) ἔστω
 
d. 2 λελοίποιτον λελοιπότε (-υία) εἴητονλελοιπότε (-υία) ἔστον
  3 λελοιποίτην λελοιπότε (-υία) ειήτηνλελοιπότε (-υία) ἔστων
 
pl. 1 λελοίποιμεν λελοιπότες (-υῖαι) εἶμεν
  2 λελοίποιτε λελοιπότες (-υῖαι) εἶτελελοιπότες (-υῖαι) ἔστε
  3 λελοίποιεν λελοιπότες (-υῖαι) εἶενλελοιπότες (-υῖαι) ἔστων
  or λελοιπότα εἴηor λελοιπότα ἔστω
 
  inf. λελυκέναι; λελοιπέναι
  part. λελυκώς, λελυκυῖᾰ, λελυκός    (see declension)
  λελοιπώς, λελοιπυῖᾰ, λελοιπός   (see declension)

Paradigm index


Perfect System Middle-Passive: indicative, infinitive, participle

    vowel stem dental plosive stemlabial plosive stem
s. 1 λέλυμαι πέπεισμαιγέγραμμαι
  2 λέλυσαι πέπεισαιγέγραψαι
  3 λέλυται πέπεισταιγέγραπται
 
d. 2 λέλυσθον πέπεισθονγέγραφθον
  3 λέλυσθον πέπεισθονγέγραφθον
 
pl. 1 λελύμεθα πεπείσμεθαγεγράμμεθα
  2 λέλυσθε πέπεισθεγέγραφθε
  3 λέλυνται πεπεισμένοι (-αι) εἰσί(ν) γεγραμμένοι (-αι) εἰσί(ν)
  or πεπεισμένα ἐστί(ν)*or γεγραμμένα ἐστί(ν)*
 
inf. λελύσθαι πεπεῖσθαιγεγράφθαι
part. λελυμένος, -η, -ον πεπεισμένος, -η, -ονγεγραμμένος, -η, -ον
 
    velar plosive stem stem in λstem in ν
s. 1 πέπραγμαι ἤγγελμαιπέφασμαι
  2 πέπραξαι ἤγγελσαι———
  3 πέπρακται ἤγγελταιπέφανται
 
d. 2 πέπραχθον ἤγγελθονπέφανθον
  3 πέπραχθον ἤγγελθονπέφανθον
 
pl. 1 πεπράγμεθα ἠγγέλμεθαπεφάσμεθα
  2 πέπραχθε ἤγγελθεπέφανθε
  3 πεπραγμένοι (-αι) εἰσί(ν) ἠγγελμένοι (-αι) εἰσί(ν)πεφασμένοι (-αι) εἰσί(ν)
  or πεπραγμένα ἐστί(ν)* or ἠγγελμένα ἐστί(ν)*or πεφασμένα ἐστί(ν)*
 
inf. πεπρᾶχθαι ἠγγέλθαιπεφάνθαι
part. πεπραγμένος, -η, -ον ἠγγελμένος, -η, -ονπεφασμένος, -η, -ον

         See participle declension.

*NOTE: with neuter plural subject, periphrastic forms are sometimes found in the indicative, but more commonly the 3rd sing. form is used instead.

Paradigm index


Perfect System Middle-Passive: periphrastic subjunctive, optative, imperative

    subjunctive optativeimperative
s. 1 λελυμένος (-η) ὦ λελυμένος (-η) εἴην
  2 λελυμένος (-η) ᾖς λελυμένος (-η) εἴηςλελυμένος (-η) ἴσθι
  3 λελυμένος (-η, -ον) ᾖ λελυμένος (-η, -ον) εἴηλελυμένος (-η, -ον) ἔστω
 
d. 2 λελυμένω (-ᾱ) ἦτον λελυμένω (-ᾱ) εἴητονλελυμένω (-ᾱ) ἔστον
  3 λελυμένω (-ᾱ) ἦτον λελυμένω (-ᾱ) εἰήτηνλελυμένω (-ᾱ) ἔστων
 
pl. 1 λελυμένοι (-αι) ὦμεν λελυμένοι (-αι) εἶμεν
  2 λελυμένοι (-αι) ἦτε λελυμένοι (-αι) εἶτελελυμένοι (-αι) ἔστε
  3 λελυμένοι (-αι) ὦσι(ν) λελυμένοι (-αι) εἴενλελυμένοι (-αι) ἔστων
  or λελυμένᾰ ᾖ or λελυμένᾰ εἴηor λελυμένᾰ ἔστω

Paradigm index


Perfect System Middle-Passive: simple subjunctive, optative, imperative

    subjunctive optativeimperative
s. 1 μεμνῶμαι μεμνῄμην    orμεμνῴμην
  2 μεμνῇ μεμνῇομεμνῷομέμνησο
  3 μεμνῆται μεμνῇτομεμνῷτομεμνήσθω
 
d. 2 μεμνῆσθον μεμνῇσθονμεμνῷσθον
  3 μεμνῆσθον μεμνῄσθηνμεμνῴσθην
 
pl. 1 μεμνώμεθα μεμνῄμεθαμεμνῴμεθα
  2 μεμνῆσθε μεμνῇσθεμεμνῷσθεμέμνησθε
  3 μεμνῶνται μεμνῇντομεμνῷντο
 

Paradigm index


Pluperfect Active and Middle-Passive Indicative

   active m.-p.: vowel stem m.-p.: dental plosive stemm.-p.: labial plosive stem
s. 1 ἐλελύκηἐλελύμην ἐπεπείσμηνἐγεγράμμην
  2ἐλελύκης ἐλέλυσο ἐπέπεισοἐγέγραψο
  3 ἐλελύκει(ν)ἐλέλυτο ἐπέπειστοἐγέγραπτο
 
d. 2ἐλελύκετον ἐλέλυσθον ἐπέπεισθονἐγέγραφθον
  3ἐλελυκέτην ἐλελύσθην ἐπεπείσθηνἐγεγράφθην
 
pl. 1 ἐλελύκεμενἐλελύμεθα ἐπεπείσμεθαἐγεγράμμεθα
  2ἐλελύκετε ἐλέλυσθε ἐπέπεισθεἐγέγραφθε
  3 ἐλελύκεσανἐλέλυντο πεπεισμένοι (-αι) ἦσαν γεγραμμένοι (-αι) ἦσαν
  (or πεπεισμένα ἦν)*(or γεγραμμένα ἦν)*
 
    m.-p.: velar plosive stem m.-p.: stem in λm.-p.: stem in ν
s. 1 ἐπεπράγμην ἠγγέλμηνἐπεφάσμην
  2 ἐπέπραξο ἤγγελσο———
  3 ἐπέπρακτο ἤγγελτοἐπέφαντο
 
d. 2 ἐπέπραχθον ἤγγελθονἐπέφανθον
  3 ἐπεπράχθην ἠγγέλθηνἐπεφάνθην
 
pl. 1 ἐπεπράγμεθα ἠγγέλμεθαἐπεφάσμεθα
  2 ἐπέπραχθε ἤγγελθεἐπέφανθε
  3 πεπραγμένοι (-αι) ἦσαν ἠγγελμένοι (-αι) ἦσανπεφασμένοι (-αι) ἦσαν
  (or πεπραγμένα ἦν)* (or ἠγγελμένα ἦν)*(or πεφασμένα ἦν)*
 

*NOTE: with neuter plural subject, periphrastic forms are sometimes found in the indicative, but more commonly the 3rd sing. form is used instead.

Paradigm index


Future Perfect Indicative, Infinitive, Participle

    periphrastic active simple active (rare)middle-passive
s. 1 λελυκὼς (-υῖα) ἔσομαι τεθνήξωλελύσομαι    orλελυμένος (-η) ἔσομαι
  2 λελυκὼς (-υῖα) ἔσῃ τεθνήξειςλελύσῃλελυμένος (-η) ἔσῃ
  3 λελυκὼς (-υῖα, -ὸς) ἔσται τεθνήξειλελύσεταιλελυμένος (-η, -ον) ἔσται
 
d. 2 λελυκότε (-υία) ἔσεσθον τεθνήξετονλελύσεσθονλελυμένω (-ᾱ) ἔσεσθον
  3 λελυκότε (-υία) ἔσεσθον τεθνήξετονλελύσεσθονλελυμένω (-ᾱ) ἔσεσθον
 
pl. 1 λελυκότες (-υῖαι) ἐσόμεθα τεθνήξομενλελυσόμεθαλελυμένοι (-αι) ἐσόμεθα
  2 λελυκότες (-υῖαι) ἔσεσθε τεθνήξετελελύσεσθελελυμένοι (-αι) ἔσεσθε
  3 λελυκότες (-υῖαι) ἔσονται τεθνήξουσῐ(ν)λελύσονταιλελυμένοι (-αι) ἔσονται
  orλελυκότα ἔσται orλελυμένᾰ ἔσται
 
active inf. periphrastic: λελυκὼς ἔσεσθαι; simple (rare): τεθνήξειν
middle-passive inf. λελύσεσθαι
middle-passive part. λελυσόμενος, -η, -ον   (see declension)

Paradigm index


Athematic Perfects

ἵστημι (in addition to forms from ἕστηκα)

    indicative subjunctiveoptative (poetic)imprtv. (poetic)pluperfect indic.
s. 1 ἑστῶἕσταίην
  2 ἑστῇςἕσταίηςἕσταθι
  3 ἑστῇἕσταίηἑστάτω
 
d. 2 ἕστατον ἑστῆτονἑσταῖτονἕστατονἕστατον
  3 ἕστατον ἑστῆτονἑσταίτηνἑστάτωνἑστάτην
 
pl. 1 ἕσταμεν ἑστῶμενἑσταῖμενἕσταμεν
  2 ἕστατε ἑστῆτεἑσταῖτεἕστατεἕστατε
  3 ἑστᾶσῐ(ν) ἑστῶσῐ(ν)ἑσταῖενἑστάντωνἕστασαν
 
  infinitive ἑστάναι
  participle ἑστώς, ἑστῶσᾰ, ἑστός (m./n. stem ἑστώτ- )   (see declension)
 

θνῄσκω (in addition to forms from τέθνηκα)

    indicative subjunctiveoptative (poetic)imperativepluperfect indic.
s. 1 τεθναίην
  2 not foundτεθναίηςτέθναθι
  3 τεθναίητεθνάτω
 
d. 2 τέθνατον τεθναῖτον
  3 τέθνατον τεθναίτην
 
pl. 1 τέθναμεν τεθναῖμεν
  2 τέθνατε τεθναῖτε
  3 τεθνᾶσῐ(ν) τεθναῖενἐτέθνασαν
 
  infinitive τεθνάναι
  participle τεθνεώς, τεθνεῶσᾰ, τεθνεός (m./n. stem τεθνεώτ- )   (see declension)
 

δέδια (in addition to forms from δέδοικα)

    indicative subj. (rare)optativeimperativepluperfect indic.
s. 1 δέδια δεδίωἐδεδίειν
  2 δέδιας δεδίῃςnot foundδέδιθιἐδεδίεις
  3 δέδιε(ν) δεδίῃἐδεδίει
 
d. 2 δέδιτον δεδίητον
  3 δέδιτον δεδίητον
 
pl. 1 δέδιμεν δεδίωμενἐδεδίειμεν
  2 δέδιτε δεδίητεἐδεδίειτε
  3 δέδιᾱσῐ(ν) δεδίωσῐ(ν)ἐδεδίεσαν or ἐδέδισαν
 
  infinitive δεδιέναι
  participle δεδιώς, δεδιυῖᾰ, δεδιός   (see declension)
 

Paradigm index


Present System Active of Contract Verbs in -έω

    indicative subjunctiveoptativeimperativeimperfect indic.
s. 1 ποιῶ ποιῶ(ποιοῖμι)ποιοίηνἐποίουν
  2 ποιεῖς ποιῇς(ποιοῖς)ποιοίηςποίειἐποίεις
  3 ποιεῖ ποιῇ(ποιοῖ)ποιοίηποιείτωἐποίει
 
d. 2 ποιεῖτον ποιῆτονποιοῖτον(ποιοίητον)ποιεῖτονἐποιεῖτον
  3 ποιεῖτον ποιῆτονποιοίτην(ποιοιήτην)ποιείτωνἐποιείτην
 
pl. 1 ποιοῦμεν ποιῶμενποιοῖμεν(ποιοίημεν)ἐποιοῦμεν
  2 ποιεῖτε ποιῆτεποιοῖτε(ποιοίητε)ποιεῖτεἐποιεῖτε
  3 ποιοῦσῐ(ν) ποιῶσῐ(ν)ποιοῖεν(ποιοίησαν)ποιούντωνἐποίουν
 
  infinitive ποιεῖν
  participle ποιῶν, ποιοῦσᾰ, ποιοῦν   (see declension)

Paradigm index


Present System Active of Contract Verbs in -έω (monosyllabic stems)

    indicative subjunctiveoptativeimperativeimperfect indic.
s. 1 πλέω πλέωπλέοιμιἔπλεον
  2 πλεῖς πλέῃςπλέοιςπλεῖἔπλεις
  3 πλεῖ πλέῃπλέοιπλείτωἔπλει
 
d. 2 πλεῖτον πλέητονπλέοιτονπλεῖτονἐπλεῖτον
  3 πλεῖτον πλέητονπλεοίτηνπλείτωνἐπλεῖτην
 
pl. 1 πλέομεν πλέωμενπλέοιμενἐπλεόμεν
  2 πλεῖτε πλέητεπλέοιτεπλεῖτεἐπλεῖτε
  3 πλέουσῐ(ν) πλέωσῐ(ν)πλέοιενπλεόντωνἔπλεον
 
  infinitive πλεῖν
  participle πλέων, πλέουσᾰ, πλέον   (see declension)

Paradigm index


Present System Middle-Passive of Contract Verbs in -έω

    indicative subjunctiveoptativeimperativeimperfect indic.
s. 1 ποιοῦμαι ποιῶμαιποιοίμηνἐποιούμην
  2 ποιῇ ποιῇποιοῖοποιοῦἐποιοῦ
  3 ποιεῖται ποιῆταιποιοῖτοποιείσθωἐποιεῖτο
 
d. 2 ποιεῖσθον ποιῆσθονποιοῖσθονποιεῖσθονἐποίεῖσθον
  3 ποιεῖσθον ποιῆσθονποιοίσθηνποιείσθωνἐποιείσθην
 
pl. 1 ποιούμεθα ποιώμεθαποιοίμεθαἐποιούμεθα
  2 ποιεῖσθε ποιῆσθεποιοῖσθεποιεῖσθεἐποιεῖσθε
  3 ποιοῦνται ποιῶνταιποιοῖντοποιείσθωνἐποιοῦντο
 
  infinitive ποιεῖσθαι
  participle ποιούμενος, -η, -ον   (see declension)

Paradigm index


Present System Middle-Passive of Contract Verbs in -έω (monosyllabic stem)

    indicative subjunctiveoptativeimperativeimperfect indic.
s. 1 δέομαι δέωμαιδεοίμηνἐδεόμην
  2 δέῃ δέῃδέοιοδέουἐδέου
  3 δεῖται δέηταιδέοιτοδείσθωἐδεῖτο
 
d. 2 δεῖσθον δέησθονδέοισθονδεῖσθονἐδεῖσθον
  3 δεῖσθον δέησθονδεοίσθηνδείσθωνἐδείσθην
 
pl. 1 δεόμεθα δεώμεθαδεοίμεθαἐδεόμεθα
  2 δεῖσθε δέησθεδέοισθεδεῖσθεἐδεῖσθε
  3 δέονται δέωνταιδέοιντοδείσθωνἐδέοντο
 
  infinitive δεῖσθαι
  participle δεόμενος, -η, -ον   (see declension)

Paradigm index